• English
 • Türkçe
Mikail Köroğlu
Doğa Turları Sorumlusu - Kurucu

Ülkenin dört yanında yeni rotalar arayan, araştıran, yürüyen ve yürüten Mikail, bize Doğu Karadeniz’in eşsiz yaylalarından güneyin gözdesi Likya yoluna, Kastamonu’nun heybetli kanyonlarından Trakya’nın Longoz ormanlarına uzanan bambaşka bir doğa vadediyor!

 • DEVAMI

  — Aslen Artvin Şavşat’lı
  — Dağcılık fedarasyonu lisanslı sporcusu
  — Başta Kaçkar Dağı (Rize/Artvin) olmak üzere Türkiye’nin birçok dağında faaliyetlere katıldı, rehberlik yaptı
  — Bugün hala popüler olan pek çok ekoturizm/trekking programı oluşturdu ve oluşturmaya devam ediyor
  — İz Tv de görebilirsiniz şaşırmayın!
  — Belki de sevgili eşi Selcen burda doğup büyüdüğünden çok sevdiği İzmir’e yerleşip, BAŞKA ROTA TURİZM’i kurdu

  Büyük bir heyecanla keşfetmeye başladığı Ege’yi hiç görmediğiniz gibi görmeye hazır olun!!

Serra Somersan
Tur Rehberi - Arkeolog

1982’de İzmir’de İngiliz bir annenin ve Türk bir babanın kızı olarak dünyaya geldi. Üniversite yıllarına gelene kadar ailesiyle İngiltere’ye arabayla gidip gelirken, Batı Anadolu’nun muhteşem koylarında ödevlerini yaparken ofis hayatının ona göre olmadığını anladı ve ülkesinin toprağının ve denizlerinin derinliklerini daha iyi tanıyabilmek için Ege Üniversitesi’nde klasik arkeoloji okumaya başladı.

 • DEVAMI

  Antandros kazılarında 7 yıl arkeolog olarak çalıştı. Yine aynı üniversitede yüksek lisans yaparken italyanca öğrenmeye başladı, ardından 6 ay İtalya’da kaldı. Bu sırada karşısına turist rehberi olma imkanı çıktı ve 2007 yılında kokartını aldı. İtalyancayı öğrenmişken İspanyolcaya da el atmaya karar verdi ve ardından Portekizce’ye de. Bir yandan bu dilleri öğrenirken bir yandan da dünyanın çeşitli köşelerini gezdi. Dalış brövesi de alan Serra son yıllarında yoğun olarak rehberlik mesleğine odaklandı ve zamanının büyük bölümünü Türkiye’nin çeşitli köşelerinde kültür ve yürüyüş turları yaparak geçiriyor.

 

Ozan Yıldırım
Danışman - Arkeolog

Galatasaray Lisesi’nde okudu. Kocaeli Üniversitesi arkeoloji, turizm rehberliği ve görsel iletişim tasarım mezunudur. Yüksek lisansını İTÜ’de Mimarlık tarihi bölümünde yapmıştır. İstanbul, Kocaeli, Osmaniye, Sagalassos ve Larisa’da araştırma ve kazılara katıldı.

 • DEVAMI

  2010-2011 yılları arasında Arkeologlar Derneği’nin kültür bilincini geliştirmek için ilköğretim okullarında düzenlediği etkinliklerde 10-12 yaş arasındaki çocuklara eğitimler verdi. 2010’dan bu yana Doğu Karadeniz’de, Afyon’da, Eskişehir’de, Muğla’da, Fethiye’de, Antalya’da, Çorum’da, Kocaeli’nde doğa rehberliği yapmaktadır. Doğa yürüyüşlerini arkeoloji ile birleştirdiği turlar düzenlemektedir. İsim babası olduğu Arkeotrek turlarımızı hazırlayıp rehberliğini yapmaktadır.

  www.yildirimozan.com adresli bir blogu var ve fotoğraflarını gezi yazılarını blogunda yayınlıyor.

Hale Sargın
Latin Amerika Tur Lideri

Modern dünyanın aşırı evcilleştirilmiş kadınlarının yaşadığı sıcak evlerden kaçıp yemyeşil ormanlara, heybetli dağlara, gürül gürül suların çağladığı vadilere, yağmurların yıkadığı patikalara sığınan Hale, 10 yıllık kurumsal kariyerini yakıp alternatif bir hayat arayışı için 2012’de yola çıktı. O zamandan beri Avrupa ve Amerika kıtasında, farklı ülkelerde yaşayarak göçebe bir hayat sürüyor. 

 • DEVAMI

  Bisiklet aktivisti. Amerika kıtasının güney ucu Patagonya’dan başlayan bisiklet yolculuğunda kıtanın kuzey ucu Alaska’ya doğru tek başına yavaş yavaş ilerliyor. 

  Amerika kıtası şamanlarının izini sürüyor. Şaman ayinlerine ve şamanik bitkilere ilgili. 

  Yaşadığı ülkelerde yoga eğitimleri alıyor ve dünyanın farklı ülkelerinden gelmiş gezginlere yoga dersleri veriyor.

  Türkiye’deki köy okullarına bisiklet kulüpleri kurmak ve el emeği ile hayata tutunan dünya kadınlarına destek olmak için sosyal sorumluluk projeleri üretiyor.

  4 senedir Latin Amerika’yı kendine yuva yapmış olan Hale, kıtayı merak edenlere rehberlik yapıyor, seyahat kitaplarında olmayan hikayeler anlatıyor ve sıradanlığın dışına çıkartıp Latin Amerika’nın özü ile buluşturuyor. 

  Yol hikayelerini www.isimgucumgezmek.com isimli blogunda paylaşıyor. 

 

Nilay İşlek
Fotoğraf Eğitmeni

İzmir doğumlu Nilay İŞLEK, ilk ve orta öğrenimini yine aynı şehirde tamamlamıştır. Lise yıllarında amatör olarak fotoğrafla ilgilenmeye başlayan İşlek, 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü’ne girmiş ve 2003 yılında “Tensel İzdüşümler” isimli lisans tezi ile mezun olmuştur. 2009 yılında “Görsel Kültür Ve Toplumsal Bellek Bağlamında Sayısal Fotoğraf Estetiği” adlı tezi ile Güzel Sanatlar Enstitüsü’nde yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır.

 • DEVAMI

  1995 yılında başladığı tanıtım fotoğrafçılığına, eğitimi süresince devam ederken aynı zamanda İzmir Fen Lisesi’nde de fotoğraf dersleri vermiş ve fotoğraf eğitmenliği hayatına başlamıştır. Universiade 2005/ İzmir Yaz Oyunlarında Fotoğraf Editörü olarak görev alan İşlek; kendi profesyonel çalışmalarını gerçekleştirmek üzere, içerisinde görsel kültür tartışmalarının yapıldığı, imgenin görsele, görselin söze dönüştüğü bir nokta olarak Artlens Görsel Kültür ve Fotoğraf Atölyesi’ni kurmuştur. Birçok kurum ve kuruluşta ders vermiş olan İşlek, Artlens bünyesinde atölye danışmanlıkları yapmış ve Fujifilm Türkiye Eğitim Merkezi’nde fotoğraf dersleri vermiştir. İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olarak 2015-2018 arasında görev yapmıştır. Akademik yaşantısına doktora çalışması ile Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü’nde devam etmekle beraber, şu an Londra’da yaşamakta ve sanat hayatını orada sürdürmektedir.

Peyman Rezaei
İran, Dağ ve Doğa Rehberi

1979 yılında iran’da Orumieh (Batı İran’da) kentinde doğdu. Yüksek öğrenimini ekonomi alanında yaptı. 2001 yılından bu yana doğa, fotoğraf ve kültür turlarında rehberlik yapmaktadır. Yerli ve yabancı gezginlere yönelik olarak, İran coğrafyasının dört bir yanına yapılan gezilerde rehberlik faaliyetini sürdürmektedir.

 

 • DEVAMI

  15 yaşlarında başladığı doğa sporlarını büyük bir aşkla sürdürmektedir. İran coğrafyasının en yüksek dağı Demavend dağı (5671 metre) dahil Sahand dağı, Sabalan dağı (4811 metre) gibi dağların yanında Türkiye’de Kaçkarlar ve Ağrı dağlarına da tırmanışlar gerçekleştirdi.

  Rehberliğinin yanında amatör fotoğrafçılık, tiyatro ve müzikle de ilgilenmektedir.

  Azerice, Farsça, Türkçe  dillerini konuşabilmektedir.

Ali İhsan Gökçen
Fotoğraf Eğitmeni

Belgesel fotoğrafa, özel olarak da; yaşam, doğa  konulu fotoğrafa ilgi duymaktadır. Fotoğrafın yanı sıra kültürüne de ilgi duyan Ali İhsan Gökçen in fotoğraf kitaplarının yanı sıra belgesel içerikli bir çok kitabı ve sayısız makaleleri bulunmaktadır.

 • DEVAMI

  Atlas, Skylife gibi bir çok dergide uzun yıllardır serbest fotoğrafçı olarak çalışmakta ve röportajları yayınlanmaktadır. ATLAS ve National Geographic Dergisi ve Foto Atlas dergisinde işleri yayınlanmıştır.

Uzm. Bio. Emrah Çoban
Uzman Biyolog

1984 yılında Eskişehir’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Eskişehir’de tamamlayıp Kafkas Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi’nde Biyoloji eğitimi aldı. Daha sonra ayni bölümde Yüksek lisansını tamamlayarak uzman biyolog unvanını aldı.

 • DEVAMI

  2008 yılında KuzeyDoğa Derneği’nde proje koordinatörü olarak çalışmaya başladı. 2010 yılında derneğin bilim koordinatörü oldu. Kuşlar ile başlayan yaban hayat serüvenini ayı, kurt ve vaşakların takibi ve yakalanması ile devam ettiren Çoban, halen aynı görevde çalışmaya devam etmektedir.

 

 

Altay Özcan
Profesyonel Turist Rehberi

Altay, 2006 yılında Ankara Hacettepe Üniversitesi’nden mezun olup 2009 yılında profesyonel turist rehberi olarak çalışmaya başlamıştır. Kanyon geçişi, kano, trekking ve dağ bisikleti içeren etkinliklerde grup liderliği yapmış, ilerleyen zamanlarda ise kültür rehberliğine odaklanmıştır.

 • DEVAMI

  Geniş müşteri profili ile Türkiye’nin her bölgesine turlar düzenlemektedir. Altay aynı zamanda 2007 yılında Conquest Coast Expedition’a katılmış ve Hatay’dan İstanbul’a kano ile gitmeyi başarmıştır. Türkiye’nin her köşesinde doğa yürüyüşleri yapmıştır ve Karia Yolu Projesi’nin yaratıcılarındandır. Doğa ve doğa sporları sevgisini bir çok kitap ve dergide yayınlanan fotoğraflarında da ortaya koymaktadır. Altay aynı zamanda Royal Geographical Society üyesidir.

Mahmut Zahiroğlu
Profesyonel Turist Rehberi

Yaklaşık 20 yıldır profesyonel rehberlik yapıyor. 25 yıldır da turizm sektöründe çalışmaktadır. Bir çok acenta ile sözleşmeli çalışmıştır. Halen Orta Avrupa tur sorumlusu olarak bir acentada operasyon yapmaktadır. Tüm Türkiye’yi kapsayan kokartlı rehberdir.

 • DEVAMI

  Amerika’da Tarih ve Teoloji bölümünden sonra İstanbul Üniversitesinde Opera ve Şan bölümünü bitirmiştir. Öğrenimini halen Anadolu Üniversitesi Açık Öğrenim Fakültesinde Tarih Bölümü ile taçlandırmaktadır. Amerika, Avrupa ve Uzak Doğu gibi bir çok kıtada rehberlik yapmıştır. Anlatılan dönemin günlük yaşamını retorik bir dille akılda kalıcı şekilde anlatım tarzı ile kendi takipçilerini oluşturmuştur. Gitar çalıp şarkı söylemekten zevk alan Mahmut ile turlar çok renkli geçiyor 🙂

Övünç D. Özsoy
Profesyonel Turist Rehberi

1977 yılında İzmir’de doğdu. 1997 yılında dil öğrenmek ve gezmek için Londra’da yaşadı. 1998-2001 ve 2012-2015 yılları arasında seyahat acentalarının yabancı misafirlere global hizmet sağlayan birimlerinde çalıştı. 2002 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın özel eğitim ve kurslarını tamamlayarak profesyonel turist rehberi olmaya hak kazandı.

 • DEVAMI

  2004-2013 yılları arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul Rehberler Odası’nın düzenlediği “Çocuk ve Müze”, “G.A.P. Bölgesi Rehberliği”, “İstanbul Kültür ve Sanat Rehberliği”, “İstanbul Musevi Mirası”, “İstanbul Kuş Gözlemciliği”, “Kariye Müzesi”, “İlber Ortaylı ile Topkapı Sarayı”, “Haluk Dursun ile Ayasofya Müzesi”, “Türk İslam Eserleri Müzesi” ve “Suriye Rehberliği” uzmanlaşma eğitim program ve gezilerini tamamladı. 15 yıl İstanbul’da yaşadı ve ağırlıklı olarak Amerika’lı gezginlere 21 günlük tur programlarında rehberlik yaptı. 2015’de sırt çantasıyla anneannesi ve dedesinin memleketleri Saraybosna ve Filibe’nin de içinde bulunduğu Yunanistan ve Balkan gezisini; 2016’da da bir seyahat acentesinin Karadeniz Eğitim Gezisi’ni tamamlayarak İzmir’e yerleşti, ve bu her iki rotada Türk gezginlere rehberlik yapmaya başladı. 2016 sonbaharında Ege Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nde tam zamanlı öğrenci olarak akademik eğitimine başlayan Övünç şimdilerde İzmir Kavacık Köyü’nde organik tarım yapan ailesinin çiftliğinde yaşıyor ve Başka Rota misafirlerine Ege ve Balkanlar’ın “içi dolu turşucuk” kasaba ve köylerini gezdiriyor.

NEZİHİ GÖZEN
Fotoğraf Eğitmeni

Kendi firmasında dijital fotoğraf süreçlerinin takibini ve düzenlemesinden sorumlu. Dijital çağın getirdiği fotoğraf çekim ve işleme teknikleri uzmanı.

Çeşitli firmalar ile şehir içi-şehir dışı fotoğraf gezileri ve eğitimleri düzenlemekte. Bu eğitim gezilerinde temel fotoğraf, ışık bilgisi, fotoğraf çekim teknikleri, DSLR, Aynalı, Aynasız fotoğraf makinesi pratik kullanım yöntemleri hakkında bilgiler vermekte.

 • DEVAMI

  İFSAK üyesi ve 2009 yılından bu yana öğretim birimi görevlisi. İFSAK da Dijital Fotoğraf/Görüntü eğitimi, Serbest Kürsü eğitimi ve Lightroom atölyeleri düzenlemekte.

  İFSAK eğitim biriminde çeşitli dönemlerdeki projelerin eğitmen yardımcılığı yapmakta.

  Türkiye’nin ilk Adobe Lightroom uzmanı ve eğitmeni.

  Çeşitli kurumlarda online da olmak üzere özel fotoğraf atölyelerinde ürün tanıtımları, etkinlik gezileri, Lightroom/Photoshop/Camera RAW eğitimleri vermekte.

  Birçok markada dijital fotoğraf ve bilgisayarda düzenleme süreçleri ile alakalı seminerler vermekte.

  Fotoğraf Dergisinde ve farklı platformlarda yazarlık yapmakta.

  Başta kendi sitesi olmak üzere farklı sitelerde fotoğraf işleme teknikleri ve modern fotoğraf üstüne yazarlık yapmakta.

  2009 Yılından beri Artifotoğraf Prodüksiyon firması kurucu ortağı ve dijital görüntü editörlüğünü yapmakta.

Mustafa Müslüm Kalaycı
Dağ Ve Doğa Turları Lideri

1976  yılında Ankara’da doğan Mustafa Kalaycı, İlk öğrenimini Mehmet Akif Ersoy ilk okulunda, Orta ve Lise öğrenimini Ankara Özel Tevfik Fikret Lisesi’nde bitirmiş, Hacettepe Üniversitesi Fransızca Mütercim Tercümanlık Bölümü’nden 2001 yılında mezun olmuştur.

Doğa sporlarına 1995 yılında Hacettepe Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübünde (Hüddosk) başlayan sporcu, 1995-1996 yılında eğitimini tamamlayarak aktif olarak dağcılığa yönelmiştir. Hüddosk bünyesinde tüm kurullarda görev almış, düzenlenen faaliyetlere liderlik ve eğitmenlik yapmıştır.

 • DEVAMI

  Türkiye ve yurt dışında 500’den fazla dağın zirvesine ulaşmış olan Mustafa Kalaycı aynı zamanda dağ renberidir. Türkiye’de özellikle Aladağlar, Kaçkar dağları, Ağrı Dağı, Beydağları, Dedegöl Dağları, Likya yolunda 1997 yılından beri dağ rehberliği yapmaktadır.            Yurt dışında ise Güney Amerika’ da Şili ve Arjantin’de Andlar ve Patagonya, Afrika’da Kenya ve Tanzanya’ da Kilimanjaro ve Kenya Dağı, Avrupa’da İsviçre ve Fransa’da Alpler, Asya’da Nepal ve Tibet’ de Himalayalar bölgelerinde halen aktif olarak dağ ve yürüyüş ayrıca safari rehberliği yapmaktadır.

  Geyikbayırı ve Olimpos bölgesinde kaya tırmanış rehberliği yapmakta olan sporcu, Geyikbayırı, Olimpos, Karakaya, Aladağlar ve Isparta yöresi kaya tırmanış rotalarının açılmasında aktif olarak yer almıştır. Birleşmiş Milletler Kırsal Kalkınma projelerinde danışman olarak görev alan sporcu, Atlas dergisi yazarıdır.

  Bahsi geçen bölgelerde bir çok ilk çıkış, ilk kış çıkışı, ilk Türk çıkışı gibi başarılara imza atan dağcı  Güney Amerika kıtasının en yüksek zirvesi Aconcagua’ya (6965 m.) 3 defa, Afrika kıtasının en yüksek zirvesi Kilimanjaro’ya 7 defa (5895 m.), Fransa’nın en yüksek zirvesi Mont-Blanc (4810 m.) zirvelerine tırmanmıştır.

  Mustafa Kalaycı Fenerbahçe Spor Kulübü’nün 100. Yıl kutlamaları kapsamında Tunç Fındık ile birlikte “Fenerbahçe bayrağı dünya zirvelerinde” isimli projeyi de gerçekleştirmiştir. Proje kapsamında ekip; Ağrı Dağı (5137m), Arjantin’de bulunan Aconcagua Zirvesi (6965 m.), Tacikistan’daki Somoni Zirvesi (7495 m), Fransa’daki Mont Blanc Zirvesi (4810 m.), Tanzanya’daki Kilimanjaro zirvesi (5895 m.) ve Asya kıtası ve Dünya’nın en yüksek zirvesi Everest (8850 m.) zirvelerine tırmanmıştır.

  Halen profesyonel olarak dağ, yürüyüş ve kaya tırmanış rehberliği ile uğraşan Mustafa Kalaycı Akdeniz Üniversitesi doğa sporları kulübü ve Akut Arama Kurtarma derneği’ nin üyesidir. Koç Üniversitesi’nde doğa sporları ve dağcılık konusunda dersler vermekte olup, Antalya Geyikbayırı’nda oturmaktadır.

Memet Güngör
Dağ Ve Doğa Turları Lideri

Uzun yıllardan beri Doğa sporları ve Dağcılıkla ilgileniyor. Türkiye Dağcılık Federasyonu 2. Kademe Antrenördür. Halen İstanbul Üniversitesi Doğa Sporları Klübünde (İDOSK) eğitmenlik yapıyor.

 • DEVAMI

  Toplumun afetlere karşı bilinçlendirilmesi çalışmalarını İstanbul Üniversitesi Doğal Afetler Arama Kurtarma Ekibi (İSÜDAK) bünyesinde sürdürmektedir. İSÜDAK ekip Lideridir. Güvenli Yaşam eğitmenidir ve özellikle İstanbul’da risk azaltma çalışmalarına katılmaktadır. Fotoğraf makinesi yanından ayırmadığı aksesuarlarındandır.  Trekking, Dağ aktiviteleri ve eğitimlerde bizlerle birlikte olacaktır 🙂

Osman Binici
Dağ Ve Doğa Turları Lideri

18.08.1975 yılında Malatya’da doğan Osman, 1995 yılından beri doğa sporları ile iç içe bir yaşam sürmektedir. Dağcılık, kaya tırmanışı, kayak, rafting, kanyoning, trekking dallarında gelişimini en üst seviyelere taşımıştır.

 • DEVAMI

  Arama kurtarma konusundaki çalışmalarını, 2001 yılında üye olduğu AKUT Arama Kurtarma Derneği çatısı altında sürdürmektedir. Doğa Sporları eğitmenliği de yapan Osman ile dağ turları, doğa yürüyüşleri ve sporları eğitimlerinde birlikte olacağız 🙂

Gökhan Dursun
Doğa Turları Lideri

1977 yılında İzmir’de doğdu. Bolu Göynük Lisesi mezunu. Aynı zamanda Atatürk Üniversitesi İş Güvenliği Uzmanlığı ve Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İşletme öğrencisi. Asker bir babanın çocuğu olduğundan, Türkiye’nin neredeyse her köşesini karış karış dolaşarak 18 yaşında, doğduğu yer olan İzmir’e geri döndü.

 • DEVAMI

  Gezme hevesi hiçbir zaman bitmedi. 2006 yılında bir dağcılık kulübüne üye olarak, içinde bulunan doğa sevgisini profesyonelleştirmek için ilk adımını attı. 2011 yılının Nisan ayında tur rehberliği yaptığı Bafa etkinliğinde eşiyle tanıştı. 2014 yılının sonunda doğan oğlu Mirza Demir’in, dağcı bir baba ve mağaracı bir anneye sahip olan şanslı bir çocuk olduğuna inanıyor ve gelecekte de kendilerinin yolundan gitmesini temenni ediyor.

  Başladıktan sonra uzun yıllar ara verdiği Türkiye Dağcılık Federasyonu eğitimlerini tamamladı. Aladağlar, Batı Toroslar, Erciyes, Uludağ’da birçok tırmanışa katıldı. Boş vakitlerinde hobisi olan kaya tırmanışıyla ilgilenmekte. Aynı zamanda CMAS 3 yıldız bröveli dalgıç. Özel bir şirkette arama kurtarma görevlisi olarak çalıştı. Offroad ve Kar Motosikleti eğitimleri aldı. Ancak aşık olduğu İzmir’den bir türlü uzak kalmayı başaramadığı için yeniden kendini dağlarda buldu.

  İzmir ve çevresindeki parkurlarda rehberlik yapmaktadır. Kelimelere sığamayacak güzellikteki rotaları Başka Rota bünyesi altında doğa severlerle paylaşmak ve Ege Bölgesi’nin muhteşem coğrafyasının keşfedilmemiş köşelerini sizlerle birlikte keşfetmek istiyor.

Müge Cinman Somer
Yoga Eğitmeni

İstanbul doğumlu olan Müge’nin Yogada yoğunlaşması Viyana’da yaşadığı yıllarda gerçekleşti. O dönemde bir çok eğitmenin çalışmalarına katılarak farklı yoga ekollerini deneyerek, kendine en yakın olanı benimseyerek hayatının akışına yerleştirdi.

 • DEVAMI

  2007 yılında California Grass Valley Sivananda Ashram Yoga Farm’da eğitmenlik sertifikasını alarak profesyonel anlamda eğitmenliğe başladı.

  Müge eğitmenlik kariyerine özel derslerin yanında Life&Co, Yogaşala, Rixos Hotel ve hala devam eden Acarkent Collessium Spor merkezi gibi seçkin kuruluşlarda devam etmektedir. Yaşam tutkusu olan yogayı yeni yerler keşfetme ve doğa sevgisi ile sentezleyip bu alanda çeşitli etkinliklere eğitmenlik yapmaktadır.

Yunus Özdemir
Tur Rehberi/Arkeolog

2005 yılında Akdeniz Üniversitesi Klasik Arkeoloji bölümünü bitiren Yunus, 2003 yılından beri profesyonel rehberlik ile uğraşmaktadır. Engin arkeoloji bilgisini rehberlik tutkusuyla birleştiren Yunus dünyanın birçok ülkesinden gelen ziyaretçilere rehberlik yapmıştır.

 • DEVAMI

  Likya Yolu üzerinde yaptığı turlardan sonra, Karia bölgesinde uzun mesafeli yürüyüş rotası çıkarma fikrini oluşturdu ve gerçekleştirdi. Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesi Arkeoloji bölümünde akademisyen olarak görev almakta olan eşi Bilsen ve çocukları Uluç Ege ve Bade ile birlikte Nevşehir’de yaşıyor.

  • Trt için Likya yolunda iki bölümlük gezi-belgesel programı yapmıştır.
  • Yeni Merakı Hitit’tir.
  • Dünyanın değişik ülkelerinden Sanat Tarihi ve Arkeoloji Bölümü öğrencileri için Study turlarda rehberlik yapmaktadır.
Çağlar Çetin
İzlanda Tur Sorumlusu

1978 yılında Ankara’da doğdu. 2001 yılında Hacettepe Üniversiyesinden mezun olduktan sonra seyahat gemilerinde fotoğrafçı olarak çalışmak ve gezmek için Amerika Birleşik Devletlerine gitti. İzlandalı eşiyle burada tanışan Çağlar 2006 yılında İzlanda’ya yerleşti.

 • DEVAMI

  2012 yılında arkadaşlarıyla beraber kurduğu Türk İzlanda Kültür Derneği’nin başkanlığını yürütmekte ve Türkiye’den gelen gezginlere ve fotoğrafçılara rehberlik etmektedir.

Sıla Akdeniz
Masal Anlatıcısı

1986 yılında İzmir’de doğan masalcımız Sıla, sanılanın aksine masal anlatılan bir evde büyümedi.  2008 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Oyunculuk Bölümünden mezun oldu.

 • DEVAMI

  Şimdi de Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Tiyatro Bölümü’nde Yüksek Lisans yapmakta ve tezini bitirmeye çalışmakta. Kendi masallarını kendi anlatmaya, 2014 yılında Judith Liberman’dan aldığı derslerle başladı. O zamandan beri de durmadan masal anlatıyor hem kendi kızına hem başka çocuklara daha çok da yetişkinlere. Nazlı Çevik’in kurucularından olduğu Seiba Uluslararası Hikaye Anlatıcılığı Okulu’nda 2 yıllık Anlatıcının Yolu eğitimine devam eden masalcımız bir ayağı İstanbul’da yaşayıp gidiyor. “Hem masal anlatıp hem de gezelim mi?” fikriyle ayakları yerden kesilen Sıla, bu güzel düş ortaklığından memnun yeni masallar için kolları sıvamış durumda. Kendisini “Düş Zamanı Masalcısı” diye tanıyabilir buradan daha da ayrıntılı hayat hikayesini okuyabilirsiniz.

İlsu Dirgin
Yurt Dışı Tur Sorumlusu

1974 doğumlu, İstanbullu. İstanbul Erkek Lisesi’ni ve Marmara Üniversitesi Almanca İşletme Bölümü’nü bitirdi. Onaltı yıl boyunca çokuluslu şirketlerde pazarlama alanında üst düzey yöneticilik yaptı. 2013’te ofis hayatını bırakarak seyahat kültürü üzerine çalışmaya başladı. Üniversitelerde ve sivil toplum kuruluşlarında seyahat etmek üzerine seminerler veriyor.

 • DEVAMI

  Son yirmi yıldır dünyanın az ayak basılmış rotalarına seyahat ediyor. Eylül 2006’da ‘Aylak İlsu’ isimli blogunu açtı. Adı David Le Breton’un ‘Yürümeye Övgü’ adlı kitabından gelen, Türkiye’nin en eski ve aktif seyahat bloglarından biri olan ‘aylakilsu.com’, 2010 Turkcell ve 2013 Momondo yarışmalarında en iyi seyahat blog’u kategorisinde ödüller aldı.

  Macera sporlarına meraklı. 1994’ten beri dalış yapıyor, CMAS 3 yıldız bröveli dalgıç. Çoğu Pasifik ve Hint Okyanusu’nda olmak üzere 500’den fazla dalışı var. Kafessiz açık deniz köpekbalığı dalışları özel ilgi alanı. Dünyanın bir yerinde skydiving, mağara dalışı, yelken kanat, rafting, snowboard, sandboard, uçurtma sörfü, vadi atlayışı, ziplining gibi aktiviteler varsa, o orada.

  Seyahat yazılarını Geo Türkiye, Skylife ve Mediazine dergilerinde de okuyabilirsiniz. Ayrıca, yayınlanmış seyahat yazılarını ‘Sesli Seyahat’ adı altında Görme Engelliler Kütüphanesi için seslendiriyor. Seyahat fotoğraflarıysa Fototrek ve İfsak’ta sergilendi, Geo ve Skylife’ta yayınlandı.

  Başka Rota için az gidilen, az bilinen, fakat çok etkileyici rotalara özel seyahatler düzenliyor. Ayrıca ‘İstanbul’da turist olmak isteyen aylaklar’ için tarih, sanat, az bilinen hikayeler ve güncel tartışmalar içeren yürüyüş turları yapıyor.

  Kendisini ‘aylakilsu’ adıyla sosyal medyada da takip edebilirsiniz.